Inaugurare

Slide_home_7

Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” îşi va deschide porţile din nou pentru pelerini după ce a trecut printr-un amplu proces de reabilitare pe parcursul a peste 3 ani.

Evenimentul de inaugurare va avea loc după slujba religioasă, Joi 31 Octombrie 2014.

Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 8.972.916,78 lei, din care 8.793.458 lei finanţarea nerambursabilă şi 179.458,34 lei, contribuţia proprie.

Printre monumentele istorice cu care se poate mândri Vasluiul este şi Biserica Sfântul Ioan, situată în centrul oraşului, pe strada Ştefan Cel Mare la mică depărtare de gară şi de podul Bârladului. Biserica se află în fundul unei curţi, împrejmuită cu gard de fier şi impune prin zvelteţea, proporţia şi frumoasa ornamentaţie externă. Ea are hramul „Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul” şi este ctitoria lui Ştefan Cel Mare, fiind zidită în anul 1490.